بررسی متانول سازهای بورسی بررسی متانول سازهای بورسی

متانول یا متیل الکل یا الکل متیلیک که ساده‌ترین نوع  الکلهاست  با فرمول شیمیایی  CH3OH شناخته می‌شود. متانول از فعالیت  بی‌هوازی  گونه‌های زیادی از باکتریها  تولید می‌شود و در نتیجه مقداراندکی از بخار متانول وارد جو شده و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و باکمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی اکسید کربن  تبدیل می‌گردد.

متانول به‌عنوان  ضد یخ، حلال  و سوخت  بکار برده می‌شود.از متانول برای تقلیب  اتانول  نیز استفاده می‌شود، این عمل به منظور غیر قابل شرب نمودن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود، انجام می‌پذیرد . متانول برای تهیه فرمالدئید نیز استفاده می‌شود که آن هم در تهیه پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره استفاده می‌شود. همچنین متانول برای تولید اسید استیک به منظور ساخت VAM و استات سلولز که در صنایع نساجی کاربرد دارند نیز استفاده می شود.تولید اتیلن و پروپیلن به عنوان ماده اولیه صنایع پتروشیمی نیز از دیگرکاربردهای جدید متانول است.

طبق آمار موجود منتشره توسط موسسه ي IHS در سال 2015 ،ظرفیت اسمی تولید متانول جهان بالغ بر 120میلیون  تن بوده است. در شرایط فعلی کشور، توان تولید متانول حدود 5میلیون تن است که 4 درصدکل ظرفیت اسمی متانول جهان را پوشش می دهد. حدود 65 درصد از متانول تولیدی درایران توسط پتروشیمی زاگرس تولید شده و پس از آن پتروشیمی فناوران با ظرفیت اسمی یک میلیون تن و خارک با ظرفیت اسمی 650 هزار تن قرار دارند. کشورهای چین ، تایوان، حوزه جنوب شرق آسیا، هندوستان، شمال افریقا و کشورهای حوزه شرق، غرب و شمال غرب اروپا عمده مشتریان خارجی متانول ایران هستند.

برای دریافت فایل کامل تحلیل کلیک نمایید.


 

print