بررسی شرکت های حمل و نقلی بررسی شرکت های حمل و نقلی

صنعت حمل ونقل ریلی کشور

در حال حاضردر بخش بار، سالیانه بیش از 34 میلیون تن بار به صورت ریلی جابجا می شود که از این مقدار حدود 70 درصد مربوط به حمل مواد معدنی( عمدتاً سنگ آهن) می باشد که در آینده با توجه به توسعه طرح های تولید فولاد و سیمان اینسهم به حداقل 80 درصد بالغ خواهد شد. در حال حاضر زیرساخت های راه آهن جمهوری اسلامی ایران جهت حمل این میزان بار عبارت است از: 11هزار کیلومتر خطوط اصلی420، لکوموتیواصلی در سرویس و 22هزار واگن باری که برای افزایش حمل بار در سال های آتی به هیچعنوان جوابگوی نیازهای کشور نخواهد بود .همچنین مصرف بالاي سوخت در كشوركه در بنزين به حدود 70 ميليون ليتر و در گازوئيل به 100 ميليون ليتر در روز رسيده است، به همراه پايين بودن قيمت سوخت سبب هدر رفت حدود 70 ميليارد دلار از منابع كشور شده است.

در بخش حمل ونقل مسافر حدود یازده شرکت فعالیت می کنند که بخش عمده ای از آن مربوط به شرکت رجا است.

وابستگي به داراييهاي انبوه و با ارزش يكي از ويژگيهاي مهم صنعت ريلي به ويژه شركتهاي صاحب ناوگان است. يك شركت ريلي براي كسب مجوز فعاليت راه اندازي يك مجموعه مسافري بايد حداقل 50 دستگاه واگن مسافري و براي يك مجموعه باري حداقل 600 دستگاهواگن باري در اختيار داشته باشد. همين امر باعث مي شود حداقل سرمايه مورد نيازبراي ورود به اين صنعت (ارزش جایگزینی) بسيار بالا باشد. لذا محدود بودن تعداد رقبا يكي از ويژگيهاي مهم اين صنعت است.

 تعداد واگن های شرکت توکاریل(توریل)در حال حاضر 1641 واگن باری لبه بلند می باشد که با توجه به قرارداد خرید200دستگاه دیگر با شرکت واگن پارس این ظرفیت به 1841 عدد خواهد رسید. همچنین باتوجه به مالکیت 100درصدی شرکت آسیا سیر ارس که خود مالک 1361 واگن باری است و باتوجه به مالکیت 100درصدی شرکت توکا کشش که خود مالک 870 واگن فله بر و 192 واگنمسطح است ،مجموع واگن های توریل به بیش از 4200 واگن باری خواهد رسید.

شركت ريل پرداز سير(حریل) با مالكيت 1024 دستگاه واگن باري و اجاره 500 دستگاهواگن ديگر، توان جابجايي ساليانه سه ميليون تن انواع محمولات ريلي را داراست


برای مشاهده گزارش بر روی لینک کلیک نمائید 

print